ZUMBA?

                je tanečná fitnes hodina plná energie, super  hudby a výbornej nálady. Zumba kombinuje latinsko-americké tance spolu s aeróbnymi pohybmi. zábavné prvky s efektívnymi. Medzi najpoužívanejšie štýly patrí Salsa, Merengue, Cumbia, Reaggaeton, Flamenco, Cha-cha, Samba, Calypso. Nájdete v nej aj prvky  Hip-hopu,brušných tancov či rock and rollu a mnoho viac.Zumba vychádza z princípu, že cvičenie by malo byť zábavné a jednoduché. Zameriava sa predovšetkým  na svalové partie ako zadok, nohy, ruky, brucho a ten najdôležitejší sval tela,VAŠE SRDCE :-)

                Počas zumby pracujú vo veľkej miere boky a pás, za čo môžu vlnivé Latino pohyby. Odporúča sa všetkým, ktorí chcú schudnúť ,spevniť a vyformovať si postavu. Počas jednej hodiny vytancujete približne 800 kalórií zabavíte sa a naštartujete spomalený metabolizmus.Hodina sa začína zahriatím tela aeróbnymi cvikmi. Nasledujú asi štvor-až päťminútové  „kolá“ – jednotlivé pesničky, keď sa miešajú rôzne pohyby, tanečné štýly sú všetky pospájané do veľmi dynamického živého celku. Na rozdiel od klasického či tanečného aerobiku sa ani začiatočníci  nemusia obávať zložitých kombinácií, ktoré si nebudú vedieť zapamätať. Vyskúšať ju preto môžu aj deti, tínedžeri, ale aj staršie ročníky. Okrem toho, že zažijete zábavu,J Medzi jednotlivými pesničkami sú krátke prestávky na doplnenie tekutín a vydýchanie.

 

 HISTÓRIA :

                História zumby siaha až do roku 1999 ,keď slávny kolumbijský choreograf Alberto ,,Beto" Peréz (spolupracoval so Shakirou) zabudol priniesť na hodinu aerobiku správne CD zo špeciálnou aerobickovou hudbou .Vybehol teda do svojho auta a jediné, čo v ňom našiel, bola latinskoamerická hudba. Svojim nedočkavým žiakom naservíroval salsu a merengue, pričom choreografiu improvizoval priamo na mieste. Ľudia boli na konci lekcie nadšení a podobné ,,improvizácie" Beto začal cvičiť pravidelne.

                Názov zumba vznikol zo španielskeho slova ,,zumbear", čo znamená rýchlo sa hýbať, baviť sa. Čoskoro ju predstavil v USA a dvaja podnikavci ho oslovili s tým, aby vypracoval unikátny komerčný program Zumba Fitness. K júlu 2009 sa Zumba sa teší obrovskému úspechu vo viac ako 75 krajinách na celom svete, 5 miliónov ľudí navštevuje hodiny aspoň raz týždenne. Nie je dôležité ,či vykročíte pravou ,alebo ľavou nohou, dôležité je ,že sa hýbete a máte radosť z pohybu.  

V čom ísť na Zumbu ?
                Na Zumbu nepotrebujete žiadne zvláštne oblečenie, mali by ste sa v ňom hlavne dobre cítiť a malo by sať pot, ktorý z vás len tak potečie. Postačí vám bežné športové oblečenie. Keďže Zumba dýcha letnou atmosférou, nebojte sa jasných farieb. Dôležité sú topánky, predávajú sa aj špeciálne, takzvané Hi-Step topánky, ktoré sú odpružené . Ale stačia vám aj klasické ľahké tenisky, v ktorých sa dobre cítite a v neposlednom rade samozrejme chuť, pretože v prípade zumby platí ,,S jedlom rastie chuť" .

Niektoré štýly :

Salsa
                Je kombináciou afrických, kubánskych a ďalších latinskoamerických rytmov. Tanečné kroky pochádzajú z kubánskeho tanca son, no zreteľný je aj vplyv ďalších tancov ako mambo, guaracha, rumba alebo ča-ča. V súčasnosti sa tancujú tri základné štýly – kolumbijský, portorický a kubánsky.

Merengue
                Najviac sa udomácnil v Dominikánskej republike, kde sa stal oficiálnou hudbou a tancom krajiny. Ozýva sa tu doslova všade – na letisku, na ulici, v každom bare a reštaurácii. Tanec je charakteristický rýchlym prestupovaním z jednej nohy na druhú a vlnením bokov.

Reggeaton 
                Kombinuje prvky reggae, dance-hallu, hip-hopu a latinskoamerických tancov. Ide o moderný žáner urbánnej hudby, ktorej základom sú bubny. Pochádza z Panamy, no populárny je v uliciach Portorika, Mexika alebo USA.

Cumbia
                Národný tanec Kolumbie,  no na hudobnom štýle sa podpísali aj vplyvy Panamy, Afriky a Európy. Pôvodne bol tancom otrokov, je charakteristický krátkymi pohybmi nôh, akoby spútanými reťazami. V hudbe sa najskôr používali iba perkusie a hlas, neskôr sa pridali gitara, harmonika a ďalšie nástroje.